Çalışan Deneyimi Terimler Sözlüğü (EX Glossary)

Türkiye’de çalışan deneyimi üzerine Türkçe, orijinal, yazılı bir referans kaynak yok.

Evet, Linkedin vb. çeşitli sosyal medya platformları üzerinden veya kişisel internet sitesi ya da blogu üzerinden çalışan deneyimi ile ilgili düşüncelerini paylaşan kişi ve kurumlar var.

Ve bu çok sevindirici. Çünkü 2020’den bu yana çalışan deneyimi ile ilgili sürekli yazıp konuşan, podcastlere, zirvelere katılan ve her imkanda ülkemizde bu alanda daha çok farkındalık yaratmaya, yetkin daha çok profesyonel yetiştirmeye, kurumlar nezdinde çalışan deneyimi için sahiplik oluşturmaya neredeyse tek başıma gayret gösteren bir Deneyim Sevdalısı (Experience Enthusiast) olarak ne kadar kalabalık olursak sesimizin o kadar gür çıkacağına inanıyorum.

Ancak kendisini çalışan deneyimi üzerine geliştirmek isteyen bir kişiye hitaben hazırlanmış, yapılandırılmış bir kurguyu takip eden, bir amaç dahilinde, kendi dilimizde hazırlanarak yazıya dökülmüş bir kaynağımız hala yok.

Hatta ve hatta yabancı konu uzmanı ve alan liderlerinin dünya çapında çok satanlar listelerine giren kitaplarının çevirileri dahi henüz ülkemizde yok.

Bu konuyu Türkiye Çalışan Deneyimi Topluluğu içerisinde de farklı zamanlarda dile getirmiş, konuşmuş ve bir aksiyon almak gerektiğine karar vermiştik.

Bu konuda attığımız ilk somut adımı sizlerle büyük bir mutluluk ve gururla paylaşmak istiyorum!

Çalışan deneyimi alanında sıklıkla kullanılan 150 terimi Türkçe ve İngilizce olarak derleyip dijital bir sözlük olarak kullanıma açtık!

Sürekli olarak güncellenecek, yaşayan bir kaynak olarak tutulacak Çalışan Deneyimi Terimler Sözlüğü (EX Glossary) aşağıdaki link üzerinden erişilebilir.

Türkçe: https://lnkd.in/dhhFHqUB

İngilizce: https://lnkd.in/d9GMhXJM

Çalışan deneyimi konusuna ilgi duyan ama türlü çeşitli terimler arasında yolunu bulmaya çalışan tüm dostlara şimdiden faydalı olmasını dilerim.