Dünya Çalışan Deneyimi Günü

DÜNYA ÇALIŞAN DENEYİMİ GÜNÜ

Türkiye Çalışan Deneyimi Topluluğu olarak çalışan deneyimi üzerine 3 yıldır yürüttüğümüz faaliyetlerin hep tek bir odağı oldu.

Güzel ülkemizde çalışan deneyimi üzerine hem işveren hem de çalışan nezdinde daha çok farkındalık, yetkinlik ve sahiplik yaratmak.

Bu odağı aynı zamanda topluluğumuzun da varoluş amacı olarak belirledik. Bu varoluş amacı tüm üyelerimizi, ülkemizde iş yaşamı içerisinde gayret gösteren herkesin daha iyi bir çalışma deneyimini hak ettiğine inanan tüm paydaşları bir araya toplayacak bir Kuzey Yıldızı olsun istedik.

Bu doğrultuda geride bıraktığımız zaman içerisinde pek çok ufak ama güçlü adım attık.

Önce ilk uluslararası çalışan deneyimi sertifikasyonu ile akredite bilgiye ulaştık.

Tüm dünyada çalışan deneyimi literatürünün oluşması için katkı sağlayan, kurum ve kuruluşlarda bu alanda taş üstüne taş koymaya çalışan tüm fikir liderleri ve alan uzmanlarıyla temas etmeye, kendimizi anlatıp akıl yanaştırmaya çalıştık.

Sonra bu bilgiyi lokalize ederek ülkemizdeki İK Profesyonelleri için ana dillerinde ve karşılanabilir bütçelerle erişilebilir olmasını sağladık.

Bu eğitimlerden mezun olan katılımcılarımız Türkiye Çalışan Deneyimi Topluluğunu oluşturacak üyelerimiz olarak yanımızda yerlerini aldı.

Türkiye’de çalışan deneyimi alanındaki yeni terminolojiye aşinalık kazanmaya çalışan meslektaşlarımız için iki dilde hazırladığımız ilk sözlük sektörde büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Kurumlarında daha iyi bir çalışma deneyimi sunmak isteyen liderlerin ve İK Profesyonellerinin takip edebilecekleri, Türk kültürüne de uygun şekilde tasarlanmış ilk çalışan deneyimi modeli olan Çalışan Deneyiminde 5A Modelini oluşturduğumuzda bu yeni disiplin hepimiz için artık daha somutlaşmış oluyordu.

Çalışan deneyimi alanında yazılmış ilk Türkçe kitabı 2022 yılının Kasım ayında yayınladığımızda artık meslektaşlarımızla kendi eğitim programımızı tanıştırmanın zamanı gelmişti.

Geride bıraktığımız 3 yıl içerisinde 33 grupta 400’e yakın iş lideri, girişimci ve İK Profesyoneli çalışan deneyimi eğitimlerimize katıldılar. Sürekli güncellediğimiz, uluslararası standartlardan ödün vermeden hep daha kapsamlı bir içerikle sunmaya çalıştığımız eğitimlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Çalışan deneyimi alanında topluluk olarak ortak akılla oluşturduğumuz bilginin daha büyük hedef kitlelere de erişilebilir olabilmesi için ilk Türkçe dijital eğitim programını profesyonel bir üretimle hazırlayarak Udemy üzerinden yayınladık. Dijital eğitimimizden bugüne kadar 400 katılımcımız faydalandı.

Kuruluşumuzdan bu yana pek çok dijital ve basılı mecrada, podcast yayınlarında, webinarlarda yer alarak çalışan deneyimi üzerine içerik ürettik.

Pek çok saygın ve prestijli konferans ve zirvede sahne alıp çalışan deneyimi üzerine sunumlar, konuşmalar yaptık.

Tüm bu faaliyetler hep topluluğumuzun varoluş amacını onurlandırmak ve yaşatmak için yapıldı. Güzel ülkemizde çalışan deneyimi üzerine daha çok farkındalık, yetkinlik ve sahiplik yaratmak.

2023 yılının yaz aylarında dünyada ilk kez 21 Mart bahar ekinoksunu Dünya Çalışan Deneyimi Günü olarak ilan ettik.

Bu anlamlı gün için özellikle bu tarihi seçmemizin arkasında iki önemli sebep yatıyordu.

 1. Her zaman için olağanüstü bir müşteri deneyiminin sıra dışı bir çalışan deneyimi ile başladığına inandık. Gece gündüz eşitliği ile ekinoks bizim için müşteri deneyimi ve çalışan deneyiminin eşit önemine ve ancak birlikte var olabileceklerine işaret ediyordu.
 2. Üstelik baharın, doğanın uyanışının, güneşli günlerin habercisi olan bu tarih çalışanın merkeze konduğu bir zihin yapısına geçilmesiyle gelecek mutlu, verimli ve üretken bir iş gücünü müjdeliyordu.

Bu yıl 21 Mart tarihinde çalışanıyla, işvereniyle, eğitmeniyle, tedarikçisiyle deneyimin ucundan tutan tüm paydaşlar olarak Türkiye’de bugüne kadar çalışan deneyimi odağında yapılmış en büyük zirvede yüzlerce misafirimizle bir araya geldik.

No alt text provided for this image

Zirvede kimler sahne aldı?

 • Zirvenin hem açılış hem de kapanış konuşmalarını yapan Kurucu Başkanımız Orçun İrfan iş gücünün son 3 yıl içerisindeki resmini verilerle çekti, İK’nın bugününe ve yarınına dair tüm sektör için önemli içgörüler paylaştı.
 • Randstad Türkiye Genel Müdürü Ufuk Gedikli’den Randstad’ın dünyaca ünlü raporu Workmonitor 2024 araştırma sonuçlarını ve içgörülerini dinledik.
 • Zirvemizin ana sponsoru olan Edenred CMO’su Zeynep Ege Dura ve CHRO’su İpek Baylav yan hakların ve ödüllendirme uygulamalarının çalışan deneyimi üzerine etkilerini anlattı.
 • The Integral Institue Kurucusu ve hem ülkemizde hem de dünyada pek çok öncü şirketin üst yönetim ekipleriyle liderlik çalışmaları yürüten Sami Bugay çalışan deneyiminde liderin hikayesini anlattı.
 • Monster Notebook İK Direkörü Murat Erdoğan insan kaynakları alanındaki kurumsal dönüşümlerini ve birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışan deneyimi projelerinin olumlu etkilerini paylaştı.
 • KordSA CHRO’su Eray Karaduman’dan çalışan deneyiminin farklı ülkelerde ve kültürlerle global ölçekte nasıl hayata geçtiğini aktardı.
 • İlham veren hikayelerine ve uygulamalarına kitabımda da gururla yer verdiğim Penti CHRO’su Selim Arda Üçer Penti’nin çalışan odaklı yaklaşımını paylaştı.
 • Zirvenin temasıyla da uyumlu konuşmasıyla Allianz Türkiye Müşteri Deneyimi Direktörü Erdem Sağlamer bütünsel deneyimi (TX) anlattı.
 • NTT Data Business Solutions Türkiye ve MENA CHRO’su Selin Bakaçhan tamamen çalışanı merkeze alarak ördükleri İK yapılanmasını ve ufuk açan uygulamalarını anlattı.

Her biri birbirinden kıymetli konuşmacıların bilgi ve deneyimlerini paylaştığı bu dolu dolu günün sunuculuğunu ve moderasyonunu da topluluk üyelerimiz yaptı.

Sunucularımız: Nirva Peştemalciyan Alpmen, Alaz Han Canbolat

Moderatörlerimiz: Dilek Altınışık, Müge Gürsel, Yunus Emre Aslan, Seray Çavdar, Derya Karaoğlan, Suna Sorgüven, Murat Aydıner

Sponsorlarımız: Edenred, Passgage, Empactivo, Palmate, LFD, Ceres Yayınları, Yarım Elma

Organizatörümüz Burak Şahin yönetiminde Lime Events ekibi her ayrıntıda saat gibi iş çıkardı.

Otelimiz Marriott Pendik misafirlerimize kusursuz bir deneyim yaşattı.

Her birisine zirveye kattıkları ışık ve renk için ayrı ayrı müteşekkirim.

No alternative text description for this image

Seneye, 21 Mart tarihinde, bahar ekinoksunda, daha da büyük bir zirveyle, dünya çalışan deneyimi gününü bir kere daha kutlamak üzere yine bir araya geleceğiz.

Çalışan deneyiminin giderek güçlenen ayak seslerini eğer siz de duymaya başladıysanız sizi de aramızda görmek isteriz.

Orçun İRFAN

Türkiye Çalışan Deneyimi Topluluğu

Kurucu Başkan